اخبار

نحوه انتخاب شهردار کرمان

در اولین نشست خبری گفته شد

محمدرضا کمساری، سخنگوی شورا با اشاره به مسئولیت خطیر خبرنگاران در آگاهی‌بخشی به جامعه، درخصوص نحوۀ انتخاب شهردار کرمان، گفت: برخلاف رویۀ دوره‌های گذشتۀ شورا که در انتخاب شهردار بر مبنای نظر نخبگان و اعضای شورا گزینه‌هایی مطرح می‌شد و از میان آن‌ها انتخاب صورت می‌گرفت، شورای ششم ازطریق سایت شورا فراخوان داد تا مردم نیز در انتخاب شهردار مشارکت داشته باشند و گزینه‌هایی که فکر می‌کنند صلاحیت قرار گرفتن در جایگاه شهردار کرمان را دارند، به شورا معرفی کنند.

وی به برخی از شاخص‌های قانونی در انتخاب شهردار، ازجمله بازنشسته نبودن، داشتن ۹ سال سابقۀ مدیریت میانی، داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی‌ارشد در رشته‌های خاص و مدرک مرتبط تحصیلی اشاره و تاکید کرد: علاوه بر این، اعضای شورا هم ملاک‌هایی ازجمله پایبندی به انقلاب و ولایت فقیه، متخصص، متعهد و کارآمد بودن و برنامه داشتن را مدنظر داشتند که براساس کلیۀ این معیارها، بررسی صلاحیت گزینه‌های مطرح‌شده آغاز شد.

سخنگوی شورا با بیان این که اعضای شورا در طول روند بررسی گزینه‌های پیشنهادی برای تصدی پست شهردار کرمان، حدود صدنفرساعت جلسه برگزار کردند افزود: اعضای شورا در انتخاب شهردار به‌صورت کاملاً کارشناسی و به‌دور از هیچ ملاحظه و وابستگی به جریان سیاسی خاصی تصمیم گرفتند.

کمساری در ادامه اظهار داشت: شورا چند ملاک دیگر ازجمله بومی بودن در منظر مردم، تحصیلات مرتبط، داشتن سابقۀ کار اجرایی، تحول‌گرا بودن، شناخت از شهرداری، امکان حضور در کرمان، صداقت، داشتن برنامۀ مدیریتی، فسادستیزی، درک گفتمان انقلابی، جهادی بودن، مشورت‌پذیر بودن و نگاه مردم‌محور داشتن را به‌طور ویژه در نظر داشت که اعضا در جریان بررسی گزینه‌ها، به این آیتم‌ها امتیاز دادند تا اینکه به شش نفر رسیدند.

وی با بیان این که سعید شعرباف تبریزی درنهایت با شش رأی موافق در مقابل پنج رأی مخالف، به‌عنوان شهردار کرمان انتخاب شد تصریح کرد: برداشت خیلی‌ها این بود که انتخاب شورا براساس وابستگی به یک جریان سیاسی خاص بوده، اما روند رأی‌گیری و انتخاب شهردار و مباحثه‌ها و آرایی که داده شد، نشان داد که شهردار کرمان به هیچ‌وجه از پیش تعیین‌شده نبوده است.

به گفته کمساری، در رابطه با رأی حداقلی دو دیدگاه می‌تواند وجود داشته باشد؛ اینکه بر رأی و نظر خود پافشاری کنیم و بخواهیم نظر خود را پیش ببریم و یا اینکه براساس هم‌فکری، نظر بقیه را هم گوش بدهیم و بپذیریم که موفقیت شهردار به معنی موفقیت شهر و شوراست و همۀ تلاش خود را به‌کار گیریم تا این موفقیت حاصل شود.

وی با بیان این که در قانون نیامده که شهردار حتماً باید از مجموعۀ شهرداری باشد افزود: شهردار باید نگاه استراتژیک داشته و فهم درستی از مسایل شهر داشته باشد.

سخنگوی شورا هوشمندسازی شهر را یکی از موضوعات مهم و موثر شهرهای امروزی دانست و گفت: شهردار کرمان تحصیلات تخصصی در زمینۀ هوش مصنوعی دارند که در این راستا کمک می‌کند.

کمساری با اشاره به مدیریت سابق دکتر شعرباف بر یک شرکت ساختمانی فعال در زمینۀ بافت فرسودۀ اطراف حرم مطهر امام رضا(ع) افزود: ضمن اینکه این سابقۀ مدیریتی در ادارۀ شهر کرمان هم می‌تواند بسیار کارگشا باشد.

به اعتقاد وی برخی از مشکلات شهر اساسی است و یک‌روزه حل نمی‌شود و باید برای ‌آن‌ها برنامه‌ریزی بلندمدت در نظر گرفت؛ یک‌سری مسایل هم ازجمله آسفالت معابر، رسیدگی به فضای سبز و تکمیل آرامستان جدید نیز در شهر کرمان روزمره و جاری هستند و ما این مسایل را برای شهردار با اولویت مشخص کرده‌ایم.

کمساری از پیگیری پرونده‌های حقوقی شهرداری نیز خبر داد و خاطرنشان کرد: در این مدت پروژۀ ساماندهی خیابان «شهید تجلی» تعیین تکلیف شده و درخصوص پروژۀ تقاطع غیرهم‌سطح «شهدای خلبان» نیز قدم‌های خوبی برداشته شده است.

به گفته وی شهردار کرمان بعد از برگزاری رسمی آیین تودیع و معارفه با حضور مقامات استانی، نشست خبری خواهد داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
AllEscort